Odborná komise pro otázky elektronického zpřístupňování elektronických vysokoškolských kvalifikačních prací při Asociaci knihoven vysokých škol ČR
URL stránky: http://www.evskp.cz
Datum zobrazení stránky: 2025-03-31 18:55:55
Systémy pro zpřístupňování eVŠKP
4. ročník semináře konaného 21. 10. 2009 na VUT v Brně
Citace: Systémy pro zpřístupňování VŠKP : zkušenosti, možnosti, nabídky, potřeby : 4. ročník semináře konaného 21. 10. 2009 na
VUT v Brně [online]. Praha : Odborná komise pro otázky elektronického
zpřístupňování VŠKP AKVŠ ČR, 2009-11-02 [cit. 2009-11-02]. Dostupný z WWW:
<http://www.evskp.cz/seminar/2009/>. ISSN 1803-7003.
Martin Moyle (UCL Library Services, UCL, London, UK)
DART-Europe E-theses Portal
prezentace česky a
anglicky
příspěvek česky
Amanda Ross (ProQuest), Vladimír Karen (AiP)
Uživatelský průzkum ProQuest Dissertations & Theses: jak uživatelé pracují s informacemi
prezentace
česky a
anglicky
Andrea Fojtů (Univerzita Karlova v Praze)
Open source vs. Komerční řešení pro digitální repozitáře
ABSTRAKT: Cílem příspěvku je přehlednou formou prezentovat podstatné charakteristiky současně dostupných, nejznámějších open source a komerčních řešení pro digitální repozitáře (a dlouhodou ochranu digitálních dokumentů). Porovnání bude dle předem stanových kritérií, které by měla být při výběru repozitáře rozhodující.
prezentace
česky a
anglicky
příspěvek anglicky
Jan Mach (VŠE v Praze)
Inspirujeme se v zahraničí
ABSTRAKT: Příspěvek shrnuje informace ze zahraničních konferencí na téma zpřístupňování vysokoškolských kvalifikačních prací a dalších textů vznikajících na vysokých školách a nabízí inspiraci pro další činnost v České republice.
prezentace
česky a
anglicky
Pavla Rygelová (VŠB-TUO), Vlastimil Krejčíř (Masarykova univerzita)
Zpráva o české komunitě D-Space
ABSTRAKT:
Příspěvek přináší základní informace o dění kolem systému DSpace v České republice. Zvláštní pozornost bude věnována dvěma uskutečněným ročníkům Setkání českých uživatelů systému DSpace a bude nastíněna představa o náplni příštího setkání.
Autoři příspěvku představí jednotlivé instalace systému DSpace na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, Univerzitě Pardubice, Českém vysokém učení technickém v Praze, na Akademii múzických umění v Praze a na Masarykově univerzitě. Software DSpace využívají univerzity především pro budování repozitáře vysokoškolských kvalifikačních prací.
Závěrem shrnou přednosti tohoto systému, základní požadavky na jeho provoz a předají dostupné informace o budoucím vývoji systému DSpace
prezentace P. Rygelová
česky a
anglicky
prezentace V. Krejčíř
česky a
anglicky
příspěvek česky
Jitka Brandejsová (Masarykova univerzita)
Odevzdej.cz: Odhalování plagiátů v seminárních pracích
ABSTRAKT:
Projekt Odevzdej.cz vznikl na základě podnětů z řad učitelů nejen vysokých škol, kteří poptávali obdobný systém jako Národní registr VŠKP a systém na odhalování plagiátů v závěrečných pracích - Theses.cz i pro seminární a jiné školní práce. Kromě přípravy automatizovaného hromadného importu prací z lokálních úložišť zapojených škol vývojový tým z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v současnosti zkoumá možnosti vyhledávaní podobností souborů vůči celému Internetu, jehož nasazení ve všech zmíněných systémech v blízké budoucnosti boj vysokých škol proti plagiátorství ještě zefektivní.
prezentace
česky
příspěvek česky
Iva Horová (AMU v Praze)
Netextové objekty jako součást databáze kvalifikačních prací AMU
ABSTRAKT:
Příspěvek navazuje na dosud prezentované práce o této problematice. Shrnuje dosavadní poznatky v oblasti sběru, zpracovávání a zpřístupňování VŠKP na AMU se zaměřením na netextové typy prací, které tvoří nejdůležitější část této produkce na umělecké vysoké škole.
Jde zejména o specifika jejich metadatového popisu, o integraci do digitálního repozitáře AMU, spolupráci s okolními systémy apod.
prezentace
česky a
anglicky
příspěvek česky
Barbara Šímová (VUT v Brně)
Budování Digitální knihovny VUT v Brně
ABSTRAKT:
Příspěvek se zabývá budováním Digitální knihovny Vysokého učení technického v Brně a to od teoretické přípravy jako je vydání směrnice rektora nařizující sběr vysokoškolských kvalifikačních prací v elektronické podobě na CD a podání projektu Fondu rozvoje vysokých škol na získání kapitálu pro nákup systému DigiTool od firmy ExLibris až po plnění Digitální knihovny konkrétními dokumenty a její současný stav. V rámci obsahu Digitální knihovny se zaměříme na typy dokumentů, jejich sběr a v neposlední řadě také na metadatový popis.
prezentace
česky a
anglicky
příspěvek česky
Další informace o semináři na stránkách AKVŠ.
Zpět na Seminář